Tüm Ayrıntılar Burada İş ve Güç İle İlgili Çözümlü Sorular Nelerdir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Tüm Ayrıntılar Burada İş ve Güç İle İlgili Çözümlü Sorular Nelerdir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tüm Ayrıntılar Burada İş ve Güç İle İlgili Çözümlü Sorular Nelerdir

Bu konumuz da İş ve Güç ile ilgili çözümlü soru örnekleri hakkında içerikler bulunmaktadır siz de İş ve Güç ile ilgili çözümlü soru örnekleri ile ilgili cevaplar arıyorsanız İş ve Güç ile ilgili çözümlü soru örnekleri konumuz da İş ve Güç ile ilgili çözümlü soru örnekleri hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz İş ve Güç ile ilgili çözümlü soru örnekleri yazımızın devamı aşagıdadır

 

Örnek Soru: 100 Newton bir kuvvetin etkisiyle beton bir blok 1,5 m hareket ettiriliyor, yapılan iş nedir?
Çözüm: İş= Kuvvet x Yerdeğiştirme
W= F.x
W= 100 N . 1,5 m
W= 150 N.m = 150 Joule!

Örnek Soru: Bir kişi 25 Newton kuvvet uygulayarak bisiklete 1500 metre yol aldırırsa bu iş kaç joule’dir ve 10 Newton bir kuvvetle aynı işin yapılması için bisikletin ne kadar yol alması gerekir?
Çözüm: F=25 Newton, x=1500 metre ise W = F.x =>W=25.1500, W=37500 jouledir. İkinci işlemi yapmak için ise; x= W/F, x= 37500/10, x=3750 metre yol alması gereklidir. Kuvvet ve yol arttıkça yapılan işin miktarı da artmaktadır. Kısaca aralarında doğru bir orantı vardır!

Örnek Soru: Hızı 2 m/sn olan 2 kg kütleli bir cisme 6 N’luk bir kuvvet 2 sn boyunca uygulanıyordur. Sürtünme kuvveti 2 Newton olduğuna göre kuvveti uygulayan sistemin gücü kaç watt olur? (çıkmış öss sorusu)

Çözüm: Cismin ivmesi a ise a=F-Fsürtünme/M = 6-2/2 kg = 2 m/saniye karedir(s2)!
Cismin yerdeğiştirmesi X ;(v0 cismin ilk hızıdır)!
X=v0.t+1/2a.t kare(t2)
X= 6.2+1/2.2.4=16 metre bulunur!
F kuvvetini uygulayan sistemin gücü P ise;
P=F.X(toplam yerdeğiştirme)/t
P=F.X/t=48 watt bulunur!

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.