Tüm Ayrıntılarıyla Araç Satış Devir İşlemleri Nasıl Yapılır Anlatım : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Tüm Ayrıntılarıyla Araç Satış Devir İşlemleri Nasıl Yapılır Anlatım

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tüm Ayrıntılarıyla Araç Satış Devir İşlemleri Nasıl Yapılır Anlatım

Bir araç almaya karar verdiniz ya da aracınızı satmak istiyorsunuz ama araba satış devir işlemi nasıl bilmiyorsunuz o halde sizlere araç satışı ve devir işlemi nasıl yapılır bunun hakkında detaylı bilgileri paylaşıyoruz daha da sormak istediginiz sorular var ise bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bölüm1: Noter Öncesinde Yapılacak İşlemler

1.Trafik cezası ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Kontrolünü yapın. Aracın herhangi bir trafik cezası yahut borcu varsa bu durum satışa engel olacak bir durumdur. Bundan dolayı bu iki borçtan biri varsa,aracı alacak kişi sizseniz karşı taraf borcu ödemeli, aracı satacak kişi sizseniz bu durumda siz bu borcu ödemelisiniz. Araca dair herhangi Trafik cezası ve MTV borcu olup olmadığını Araç Borç Sorgulamadan yararlanarak öğrenebilirsiniz.

2.Araç muayene kontrolünü yapın. Aracın muayenesi yapılmamışsa satışı da mümkün olmayacaktır.

3.Zorunlu Trafik Sigortası kontrolünü yapın. Bu işlemi sbm ya da e-devlet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Aracın zorunlu trafik sigortasının olmayışı satışı için bir engel teşkil etmeyecektir, ancak böyle bir durumda aracı sigortasız trafiğe çıkarmanın yükümlülüğü aracı satın alacak olan kişinin omuzlarında olacaktır.

4.Devir, satış ve tescil için gerekli evrakları hazırlayın.

Tüzel kişiler için Noterlik Bürolarından alınacak imza sirküsü
Vergi dairesinden alınacak olan Vergi numarası (Aracın tüzel kişilere satışı durumunda gerekli)
Vekil aracılığı ile satış yapılacaksa Vekaletname
Kimlik belgesi (Ehliyet, pasaport, avukat kimliği,nüfus cüzdanı)
Trafik Belgesi
Ruhsat (eğer kayıpsa geçici tescil belgesi)

Bölüm2: Noterde Yapılacak İşlemler

1.Gerekli belgeleri hazırlayıp hazırlamadığınız noter çalışanı tarafından kontrol edilecektir. Eğer eksik belgeniz varsa işlem yapılmayacak ve tamamlayıp gelmeniz istenecektir.

2.Alıcı ve satıcı olan kişilerin ehliyet ve kimlikleri noter çalışanı tarafından kontrol edilir.

3.Aracın satış devir ve tescilini aykırı bir durum olup olmadığı kontrolü yapılır. Yukarıda saymış olduğumuz trafik cezası, MTV gibi borçların olup olmadığına dair yapılan kontrollerdir.

4.Noter yetkilisi tarafından satış sözleşmesi hazırlanır.

5.Alıcı ve satıcı olan kişiyle birlikte noter sözleşmeyi imzalar (imzalamadan önce noter görevlisi satışı yapan kişiye paranızı aldınız mı diye sorar) bu durumda paranızı alıp almadıgınız sizin beyanınıza dayanır aksi halde paramı almadım derseniz noter görevlisi paranızı alın öyle imzalayın diyebilir.

6.Satış ve tescil işlemi gerçekleşir.

7.Aracın yeni sahibi adına düzenlenmiş tescile ilişkin geçici belge noter yetkilisi tarafından düzenlenir.

8.Gerekli belgeler alınır ve varsa seferberlik görev emri alıcıya tebliğ edilir.

Bölüm3: Noter Sonrası Yapılacak İşlemler

1.Aracın yeni sahibi 15 gün içerisinde Tescil Bürosundan Tecil Belgesini elden alabilir. Eğer 15 gün içinde bu belge teslim alınmazsa Adres Kayıt sisteminde kayıtlı olan adresinize Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından otomatik olarak postalanır bunun karşılıgında sizden çok az bir miktar ücret alınır.

2.Aracın yeni sahibi satın aldığı günden itibaren 10 gün içerisinde Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmalıdır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.