Tüm Ayrıntılarıyla Paralel ve Meridyen Nedir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Tüm Ayrıntılarıyla Paralel ve Meridyen Nedir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tüm Ayrıntılarıyla Paralel ve Meridyen Nedir

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizler için Paralel ve Meridyen nedir hakkında bilgiler paylaşacagız siz de paralel ve merdiyen hakkında merak ettiginiz konular var ise sizler için aşagıda ki yazımızda paralel ve meridyen dairelerinin özellikleri paralel ve meridyen özellikleri paralel ve meridyen nedir paralel ve meridyen özellikleri kısaca paralel ve meridyen ortak özellikleri paralel ve meridyen özellikleri nelerdir paralel ve meridyen özellikleri vikipedi ile ilgili bilgiler yer almaktadır daha sormak istediginiz birşey var ise bizlere yorum bölümünden yazabilrisiniz.

Enlem veya paralel yerküre üzerinde çizildiği varsayılan, Ekvator’a paralel çemberlerden her biri. Dünya üzerindeki bir noktanın ekvatora olan uzaklığının açısal değerine enlem denir. Ekvatorun güneyinde 90, kuzeyinde 90 adet olmak üzere toplam 180 paralel vardır.

Kuzeyden güneye kutuplar arasında uzanan çizgiler meridyen yaylarıdır. İngiltere’nin Greenwich gözlemevinden geçen meridyen, başlangıç meridyeni kabul edilir ve 0 derece olarak gösterilir. Doğusunda kalan yerlere Doğu Yarım Küre, Batısında kalan yerlere Batı Yarım Küre denir. Başlangıç meridyeninin 180 doğusunda, 180 batısında olmak üzere toplam 360 meridyen yayı vardır. Kutup noktalarında birleşirler. Her meridyen arası 4 dakikalık yerel saat farkı vardır. Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ekvator ve paralel çizgilerini keser. Yarım çemberdirler. Meridyen uzunlukları aynıdır değişmez. İki meridyen arası uzaklık sadece Ekvator’da 111 km’dir. Kutup noktalarında 0 olur. Kuzey Güney yönlerinde uzanırlar. 180 paralel olmasına rağmen 360 meridyen olmasının nedeni meridyenlerin yarım, paralellerin tam daire olmasıdır.

Gördügünüz üzere yukarıda ki yazımız da kısaca ama detaylı bir biçimde yazdık aşagıda ki yorum bölümünden düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "Tüm Ayrıntılarıyla Paralel ve Meridyen Nedir"

  1. Kıymet Davulcu demişki

    Sayın Müge Anlı sizi çok seviyorum kızımın mezuniyet balosu için sizden bir elbise istiyorum gönderirseniz kızımı çok mutlu edersiniz şimdiden teşekkür ederiz sevgilerle KIYMET DAVULCU. Tel 05301355583Yorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.