Tüm Bilgiler Antalyanın Nüfus Yogunlugunu Artıran Etkenler Faktörler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Tüm Bilgiler Antalyanın Nüfus Yogunlugunu Artıran Etkenler Faktörler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tüm Bilgiler Antalyanın Nüfus Yogunlugunu Artıran Etkenler Faktörler

Antalya ilimiz Türkiyenin nadide illerinden biridir Antalya nüfus yogunlugu konusunda epey ilerleme kaydetmiş ve Türkiye’de nüfusu ile başlıca faktörlerden biridir siz de antalya’nın nüfus yogunlugunu etkileyen faktörleri ve etkenleri arıyorsanız sizin için aşagıda ki yazımız da detayları ile paylaştık

Antalya’nın Ekonomik Faaliyetleri
Antalya ekonomik olarak turizm ve tarım alanlarında oldukça gelişmiştir. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya, ayrıca gelen turistlerin konaklama ve dinlenme ihtiyaçlarından dolayı yapılan tesisler için birçok alanda lüks mağazalar açılmıştır. Bu tesisler ve tarım ticareti oldukça geliştirmiştir. Bunun etkisiyle sanayi alanında da gelişme yaşanmıştır. Kısaca turizm, tarım, ticaret ve sanayi birbirine bağlantılı olarak Antalya’nın ekonomisini oluşturan ana damarlardır. Bunların dışında hayvancılık, balıkçılık, madencilik de az da olsa diğer ilgi alanları.

Antalya Nüfus Yoğunluğunu Artıran Başlıca Etkenler Şunlardır

2014 yılına göre Antalya’nın nüfusu 2 milyon 222 bin 562’dir. Antalya’da kadın ve erkek nüfusus hemen hemen aynıdır. Antalya’da nüfus 2008 yılından itibaren hemen hemen aynı oranda artmakta. Son olarak 2013 yılında Antalya nüfusu 2 milyon 158 bin 265 idi. Bu da nüfusun %2.98 arttığını göstermekte. Antalya’nın en kalabalık ilçesi 470 bin 759 ile Kepez, en az nüfusa sahip ilçesi ise 2 bin 800 ile İbradı’dır.

Yukarıda saydığımız ekonomi etkenler nüfusa olumlu yönde etki etmektedir. Özellikle turizm alanı olması sebebiyle nüfus hızlı bir şekilde artmıştır. Turizm alanındaki yoğunluğun sebebi tamamen turizm sektörünün etkisi iken şehrin kırsal alanındaki nüfus yoğunluğunun sebebi ise tarıma elverişli alanların olmasıdır.

Görüldügü üzere antalya ilinin nüfus yogunlugunu etkileyen etkenler yukarıda ki yazımız da detayları ile aktarıldı sizin de paylaşmak istediginiz veya sormak istediginiz başka bir konu var ise bizlere yorum blümünden yazabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.