Ünsüz Benzeşmesi Nedir Hakkında Bilgiler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Ünsüz Benzeşmesi Nedir Hakkında Bilgiler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ünsüz Benzeşmesi Nedir Hakkında Bilgiler

Ünsüz benzeşmesi ile ilgili makale arıyorsanız sizler için aşagıda ki yazımız da ünsüz benzeşmesi örnekleri ünsüz benzeşmesi örnekler ünsüz benzeşmesi nedir hakkında tüm ayrıntılartı paylaştık başka sormak istediginiz soru var ise bizlere yorum bölümünden ulaşıp sorunuzu sorabilirsiniz.

P, ç, t, k, f, h, s, ş harfleri ile biten bir kelimeye c, d, g harfleri ile başlayan bir ek gelirse, ekin başındaki yumuşak harfler sertleşir. Buna göre; c-ç, d-t, g-k olur.
Örnek

Kebap-cı…kebapçı,
Yavaş-ca…yavaşça,
Ayak-cak…ayakçak,
ayak-da…ayakta,
yurt-dan…yurttan,
ses-deş…sesteş,
yap-dı…yaptı,
aç-dır…açtır,
at-gı…atkı,
seç-gin…seçkin,
çalış-gan…çalışkan,
kıs-gaç…kıskaç…
kitap-da kitapta…
NOT : Bu kural, sayıların rakamla yazılışlarında da geçerlidir. Buna göre rakamlar okunur ve okunuşu p, ç, t, k, f, h,s, ş harflerinden biriyle biterse, ekler de sertleşir. Buna uyulmazsa yazım yanlışı yapılmış olur. Örnek : Saat 3’de geldim. (Yanlış), Saat 3’te geldim (Doğru)
Özel durumlar

1. Bazı birleşik kelimelerin bu kurala uymadığı görülür : Dikdörtgen, Akciğer… 2. Bazı matematik terimlerinin bu kurala uymadığı görülür: Üçgen, beşgen.. 3. -De, da bağlacı, başlı başına bir kelime olduğu için p, ç,t,k,f,h,s,ş harfleriyle biten kelimelerden sonra gelse bile sertleşme kuralına uymaz. Zaten de, da bağlacını -d, -d ekinden ayıran en önemli özelliklerden biri de budur. Örnek: Gitsek de olur, gitmesek de..

Farklı örnekler

Sözcük: Ek: Yazılışı:
Kayık -cı Kayıkçı
Piş -gin Pişkin
Ağaç -dan Ağaçtan
Üç -de Üçte
Simit -ci Simitçi
Çorap -ci Çorapçı
Sabah -cı Sabahçı
Dolap -de Dolapta
Taş -gin Taşkın

Görüldügü üzere yukarıda yazdıgımız gibi ünsüz benzeşmesi bu şekilde olmaktadır sormak istediklerinizşi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.