Yunus Emre Hakkında Tüm Ayrıntılar Kimdir Hayatı Özeti Eserleri : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Yunus Emre Hakkında Tüm Ayrıntılar Kimdir Hayatı Özeti Eserleri

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yunus Emre Hakkında Tüm Ayrıntılar Kimdir Hayatı Özeti Eserleri

Bu konumuz da Yunus Emre ile ilgili bilgiler bulunmaktadır yunus emre şiirleri yunus emre hayatı yunus emre kimdir yunus emre eserleri yunus emre filmi yunus emre kısaca hayatı yunus emre izle

YUNUS EMRE (?-1320/21) XIII. yüzyıl tasavvuf şairi. Doğum tarihi bilinmiyor. Ölüm tarihi yaklaşık olarak belirlendi. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar, farklı görüşleri yansıtıyor.Yunus Emre, bazı bulgulara göre Eskişehir yakınlarındaki Mihalıçcık’a bağlı Sarıköy’de doğmuş ve bir tasavvuf tekkesine dahil olmuştur. Taptuk Emre adlı mutasavvıftan ders görmüştür. Şiirlerinden edinilen bazı bilgilere göre Azerbaycan ve Şam gibi uzak illere gittiği, hatta Mevlâna ile tanıştığı sanılmaktadır.
Anadolu’da Türkçe şiir söyleyen ilk şairler arasındadır. Yunus Emre, şiirlerinde işlediği Vahdet-i vücud www.e-blog.org görüşü ile de özel bir konuma sahiptir.Halkın günlük konuşma diliyle, yani öz Türkçe ile söylenen bu şiirlerde genellikle hece ölçüsünü görüyoruz.Yunus Emre’nin Risaletü ‘n Nüshiyye (Öğütler Kitabı) adlı bir Divanı vardır. Bu Divan’daki şiirler aruz ölçüsünde yazılmıştır.

Hayatı ve şahsiyeti hakkında pek az şey bilinen Yunus Emre, Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmaya ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde küçük-büyük Türk Beylikleri’nin kurulmaya başladığı 13. yüzyıl ortalarından Osmanlı Beyliği’nin kurulmaya başladığı 14. yüzyılın ilk e-blog.org çeyreğinde Orta Anadolu havzasında doğup yaşamış bir şair ve erendir. Yunus Emre, uzun bir süre Hacı Bektaş-ı Veli Dergahında çile doldurmuş ve dergaha hizmet etmiştir.

Yaklaşık 700 yıldır Şiirleri Türk milleti tarafından dilden dile aktarılmış, türkü ve ilahilere söz olmuş, yer yer atasözü misali dilden dile dolaşmış mısralarıyla Yunus Emre, Türk kültür ve medeniyetinin oluşumuna büyük katkılar sağlamış bir gönül adamıdır.

Ülkemizde Yunus Emre’nin şiirleri ilk kez 1885 yılında yayımlan­dı. Bu baskı 1902 ve 1909 yıllarında tekrar edildi. Daha sonra yeni harf­lerle üç cilt halinde Burhan Toprak tarafından 1932 yılında yayımlandı. İlk bilimsel baskıyı ise Abdülbaki Gölpınarlı 1943 yılında sağladı.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "Yunus Emre Hakkında Tüm Ayrıntılar Kimdir Hayatı Özeti Eserleri"

  1. Berkin Tandoğan demişki

    araba göstergesi-taş devri arabası-anıtkabir-ve sayısal lotoYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.